Nyköping / Stockholm

En personlig redovisningsbyrå för dig som arbetar i kreativa branscher.

Vi hjälper småföretag inom till exempel musik, tv, design, kultur och media. Vi anlitas av mer än 400 företag, från nystartade enskilda firmor till större etablerade företag.

Bokföring och ekonomi

Vi gör vardagen enklare för kreativa småföretag

Vi har mer än 20 års erfarenhet av ekonomiska tjänster för företag inom kultur och media. Vi är specialister på att underlätta vardagen för kreativa småföretag.

Du får hjälp med det praktiska

Vi ser till att allt praktiskt du vill ha hjälp med fungerar och sköter kontakten med myndigheterna. Du som kulturarbetare eller medieprofil kan vara trygg i att vi gör allt vi kan för att du ska kunna frigöra tid till ditt kreativa yrke och koncentrera dig på det du är bäst på.

Ett starkt nätverk

Våra medarbetare har mycket goda kunskaper om bokföring och ekonomisk redovisning. Vi har också ett nära samarbete med jurister, banker, försäkringsmäklare och revisionsbyråer. Vi hjälper dig i din unika situation.

En egen kontaktperson.

Du som anlitar oss får en kontaktperson som du alltid kan vända dig till. Din kontaktperson blir väl insatt i din verksamhet och ser till så att du får smidig och effektiv hjälp.

Anette Sundström

Redovisningskonsult
073 522 70 42
anette.sundstrom@maredo.se

Carina Ingemansson

Redovisningskonsult
073 522 70 43
carina.ingemansson@maredo.se

Emelie Andersson

Redovisningskonsult
073 522 70 40
emelie.andersson@maredo.se

Karin Johansson

Redovisningskonsult
073 522 70 49
karin.johansson@maredo.se

Malin Andersson

Ägare och Auktoriserad redovisningskonsult
malin.andersson@maredo.se

Maria Christiansson

Redovisningskonsult
073 522 70 48
maria.christiansson@maredo.se

Maria Herbst

Kontorschef Nyköping och redovisningskonsult
073 522 70 45
maria.herbst@maredo.se

Maria Karlsson

Redovisningskonsult
073-522 70 41
maria.karlsson@maredo.se

Maria Brantfalk

Redovisningskonsult
073 522 70 44
maria.brantfalk@maredo.se

Rebecka Jansson

Redovisningskonsult
073 522 70 46
rebecka.jansson@maredo.se

Ekonomiska tjänster för småföretag i kreativa branscher

Behoven skiljer sig åt och därför skräddarsyr vi ett upplägg som passar ditt företag. Förmodligen innefattar det löpande bokföring, bokslut, skatteberäkningar och kontakter med myndigheterna. Kanske vill du också ha hjälp med fakturering, löneutbetalningar och ekonomisk rådgivning.

Vi kan din bransch

Vi är en nischad redovisningsbyrå. Vi är specialister på redovisning för företag inom kultur och media. Du kan vara trygg i att momssatserna alltid blir rätt och att royaltyavräkningarna är korrekta.

Ett helhetsgrepp om ekonomin

Företag drivs av människor och ofta är företaget och privatpersonen tätt sammankopplade. Detta gäller särskilt i småföretag i kreativa branscher. Vi kan hjälpa dig både med företagsekonomin och privatekonomin. Vi sköter ditt företags bokföring, men kan också hjälpa dig till förmånliga bolån. Vi gör din vardag enklare.

Hur kan vi hjälpa dig?

Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig för en genomgång av våra tjänster.